Merhabalar,

Bugün kendi Chrome eklentinizi nasıl oluşturacağınız hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım. Bu yazımı bir serinin başlangıcı olarak görebilirsiniz.

Chrome eklentisi yazmak bir geliştirici olarak başta bana zor gibi gelse de daha sonrasından aslında ne kadar kolay olduğunu anlamış bulundum. Esasen bu serinin amacı eklenti yazmanın kolaylıklarından bahsetmek olacak.

Chrome Eklentisi Nedir?

Chrome eklentileri, Chrome web tarayıcısı içerisinde çalışan ve bazı tanımlayıcı bilgiler ile birlikte web tarayıcısında bulunan sekme, sayfa veya tarayıcının bilgilerini de bazı izinler doğrultusunda kolaylıkla oluşturabilmenizi sağlayacağınız, insanların hayatlarını kolaylaştırıcı eklentiler yazabildiğiniz bir framework yapısıdır.

Nereden Başlamam Gerekir?

Bu yazının sonunda kendi Chrome Eklentimizi nasıl Chrome içerisine tanıtabileceğimizi göreceğiz. Google’ın elbette eklenti yazmak ile alakalı bir kaynağı bulunuyor ve buradan ulaşabilirsiniz.

Hangi Programlama ve Etiketleme Dillerini Bilmem Gerekiyor?

Chrome eklentisi yazabilmeniz için HTML, CSS ve Javascript dillerini bilmeniz gerekiyor. İhtiyaç duyabileceğiniz çoğu şey için Javascript alt dillerini kullanabilirsiniz. XML ön bilgisine sahip olmanız sizlere şu an için faydası dokunacaktır.

Hadi başlayalım!

  1. Manifest Dosyası Oluşturma

Manifest dosyası bir JSON uzantılı dosyadan oluşmakta olup, Chrome’un sizin eklentinizi tanımak için çeşitli ayarlamaları yaptığınız, yetkilendirmeleri ayarladığınız kısımdır. Bu kısımda eklentimizi tanımlayacak tüm ayarlamaları birlikte tamamlayalım.

Proje için klasörümüzü oluşturduk. Örnek: HelloWorld
Image for post
Image for post
Image for post
Temel manifest.json parametreleri

Şimdi dosyamızı kaydedelim ve nasıl eklentimizi Chrome eklentisi olarak ekleyeceğimizi görelim.

Chrome Eklentisi Olarak Projemizi Tanıtmak

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post

Tebrikler! Bu yazımızda nasıl kendi eklentinizi Chrome Uzantılar içerisine tanıtacağınızı gerçekleştirdik. Bir sonraki yazımızda eklentimize nasıl simge ataması yapacağımızı anlatıyor olacağım.

Aklınıza takılan her türlü soru, görüş ve önerilerinizi bana [email protected] mail adresinden sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacağım!

Bir sonraki yazımda görüşmek dileklerimle.