Merhabalar,

Son zamanlarda artış gösteren Evini Akıllandır modasında, internete bağlanan çok fazla cihaz görebilirsiniz. Ofisinize giderken kahvenizin hazır olması, odanızdaki kameranızı veya lambanızı sesli komut ile açabilmenize kadar pek çok uygulayı artık kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Evet, IoT (İnternet Of Things) cihazları pek pahalı olsa da bugün sizlere ücretsiz veya çok uygun maliyetli cihazlarla pek çok cihazınızı nasıl internete bağlayabileceğiniz ile ilgili sizlere hap bilgiler vereceğim.

Öncelikle tanımamız gereken bir APP var ki bu benim favorim: Blynk

Blynk Nedir?

Blynk, temelde internete bağlı cihazları yönetmenizi yarayan bir mobil uygulama. Ücretsiz sunmuş olduğu hizmetler bir yana Blynk ile yapılabilecek proje sınırı yok denecek kadar az. Üstelik uyguna alabileceğiniz Arduino, NodeMCU gibi cihazlarla kolaylıkla kendi basit devrenizi hazırlayıp hızlı bir şekilde IoT cihazınızı yaratabiliyorsunuz.

Blynk ile çalıştırabileceğiniz cihaz sayısı saymakla bitmez ancak başlıcalarını sıralamam gerekirse:

  • ESP8266
  • ESP32
  • NodeMCU
  • Arduino
  • Raspberry Pi
  • Particle

Bu cihazlar içerisinde üzerinde Wifi barındırması ve ufak olması sebebiyle NodeMCU cihazını kullanacağız. Şu bağlantıdan kendinize de edinebilirsiniz.

Blynk’i İndirelim

Blynk uygulamasını indirmek için aşağıya iki cihaz için indirme bağlantısını sizlerle paylaşıyorum. Telefonunuza uygun işletim sistemindeki indirme bağlantısından indirebilirsiniz.

  • App Store üzerinden indir
  • Google Play üzerinden indir

Blynk Projemiz

Bu seride sizlerle birlikte bir Şerit LED’i telefonumuzla internet üzerinden nasıl kontrol edeceğimizi göreceğiz.

Gerekli Malzemeler

Gerekli olan malzemeler oldukça az ve ekonomik! Alışveriş listesi:

Bir sonraki bağlantımızda sizlere NodeMCU cihazımızı nasıl internete bağlanayacağımızı göreceğiz.

Okuruma Not!

Son olarak İnternet Of Thing ile ilgili ‘nedir’ kısmını merak edenler için Umut Erkal ile yapmış olduğumuz keyifli Podcast kaydını dinlemelerini öneriyorum.

Sağlıcakla kalın! Keyifli dinlemeler!